DACN10-L21YG-275
CITEL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP20
DACN10-L21YG-275
Manufacturer Part No.
DACN10-L21YG-275
Schukat Part No.
DACN10-L21YG-275
Manufacturer
73 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 8 Pcs.
Type
Typ 2/3
Maximum discharge current
10 KA
Protection level L/N
1.3 kV
Protection level L/PE
1.6 kV
Series
  • DACN10
Alternative Part Number
Product group
  • M7815
Type
  • Typ 2/3
Dimension: Width
  • 18 mm
Dimension: Height
  • 90 mm
Dimension: Depth
  • 73.5 mm
Weight
  • 86 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Disconnection and AC line cut-off
Protected phases
  • I
Input
Input voltage max. AC
  • 275 V
Maximum discharge current
  • 10 KA
Output
Load current max.
  • 16 A
Protection level L/N
  • 1.3 kV
Protection level L/PE
  • 1.6 kV
Protection level N/PE
  • 1.6 kV