DAC40CS-31-275
CITEL Overvoltage protection Typ 2 40KA IP20
DAC40CS-31-275
Manufacturer Part No.
DAC40CS-31-275
Schukat Part No.
DAC40CS-31-275
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Type
Typ 2
Maximum discharge current
40 KA
Protection level L/N
1.25 kV
Series
  • DAC40CS
Alternative Part Number
Product group
  • M7813
Type
  • Typ 2
Dimension: Width
  • 36 mm
Dimension: Height
  • 98.8 mm
Dimension: Depth
  • 73.5 mm
Weight
  • 180 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Disconnection and AC line cut-off
Protected phases
  • III
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Nominal input voltage
  • 230 V
Input voltage max. AC
  • 275 V
Maximum discharge current
  • 40 KA
Protection level L/N
  • 1.25 kV
Protection level N/PE
  • 1.5 kV