DAC15CS-31-275
CITEL Overvoltage protection Typ 3 15KA IP20
DAC15CS-31-275
Manufacturer Part No.
DAC15CS-31-275
Schukat Part No.
DAC15CS-31-275
Manufacturer
2 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Typ 3
Maximum discharge current
15 KA
Protection Class IP
IP20
Protection level L/N
0.9 kV
Manufacturer
  • CITEL
Series
  • DAC15CS
Alternative Part Number
Product group
  • M7811
Application
  • ITE
  • Industry
Type
  • Typ 3
Package/Case
  • DIN Rail
Dimension: Width
  • 36 mm
Dimension: Height
  • 98.8 mm
Dimension: Depth
  • 73.5 mm
Weight
  • 180 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • Remote Signalling Contact
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Disconnection and AC line cut-off
Protected phases
  • III
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Nominal input voltage
  • 230 V
Input voltage max. AC
  • 275 V
Maximum discharge current
  • 15 KA
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Connection type, output
  • Screw Terminal
Protection level L/N
  • 0.9 kV
Protection level N/PE
  • 1.5 kV