599-3-015M-NB0NF-BS0
Binder MPE Pin header 599-3 15 Pole Plug Panel angled UL 94 V-0 Solder
HDSL15WSIHDSL15WSI
Manufacturer Part No.
599-3-015M-NB0NF-BS0
Schukat Part No.
HDSL15WSI
Manufacturer
19.680 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 700 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Plug
Type
Pin header
Connector Contact
Solder
Series
599-3
Colour
black
Housing
3-row
Design
Panel
Insulating body
Thermoplast (TP)
Number of poles
15
Contact Type
D-Sub
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
angled
Operating Temperature Max.
85 °C
Rated current
3 A
Rated voltage DC
60 V DC
Operating Temperature Min.
-55 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 599
Type
  • Pin header
Series
Product group
  • F4534
Housing
  • 3-row
  • Plug
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 15
Strain Relief
  • no
  • D-Sub
Alignment
  • angled
Design
  • Panel
Protective conductor
Colour
  • black
Application note
  • Suitable adapter threaded bolts with UNC4-40 thread must be ordered separately
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 30.81 mm
Dimension: Height
  • 12.55 mm
Dimension: Depth
  • 22 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage DC
  • 60 V DC
Solderability
  • 230 °C / 10 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V / min.
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 3.05 mm
Insulating body
  • Thermoplast (TP)
Contact Surface Input
  • vergoldet
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0