598-3-015F-A00TS-BS0
Binder MPE Socket connector 598-3 15 Pole Socket Panel straight UL 94 V-0 Solder
HDBL15LRHDBL15LR
Manufacturer Part No.
598-3-015F-A00TS-BS0
Schukat Part No.
HDBL15LR
Manufacturer
1.330 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 26/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Socket
Type
Socket connector
Connector Contact
Solder
Series
598-3
Colour
black
Housing
3-row
Design
Panel
Insulating body
Thermoplast (TP)
Number of poles
15
Contact Type
D-Sub
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
85 °C
Rated current
3 A
Rated voltage DC
60 V DC
Operating Temperature Min.
-55 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 598
Type
  • Socket connector
Series
Product group
  • F4531
Housing
  • 3-row
  • Socket
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 15
Strain Relief
  • no
  • D-Sub
Alignment
  • straight
Design
  • Panel
Protective conductor
Colour
  • black
Application note
  • Suitable adapter threaded bolts must be ordered separately
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 30.81 mm
Dimension: Height
  • 10.8 mm
Dimension: Depth
  • 12.55 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage DC
  • 60 V DC
Solderability
  • 230 °C / 10 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V / min.
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 3.05 mm
Insulating body
  • Thermoplast (TP)
Contact Surface Input
  • selektiv vergoldet
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0