597-3-025M-NB0NS-BS0
Binder MPE Pin header 597-3 25 Pole Plug Panel Screw angled UL 94 V-0 Solder
SL25WSISL25WSI
Manufacturer Part No.
597-3-025M-NB0NS-BS0
Schukat Part No.
SL25WSI
Manufacturer
1.770 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Contact Type
Plug
Type
Pin header
Number of poles
25
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
85 °C
Rated current
5 A
Rated voltage DC
125 V DC
Operating Temperature Min.
-55 °C
Type
  • Pin header
Series
Product group
  • F4616
Housing
  • 2-row
  • Plug
Number of poles
  • 25
Dimension: Width
  • 53.04 mm
Dimension: Height
  • 12.55 mm
Dimension: Depth
  • 18.4 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage DC
  • 125 V DC
Solderability
  • 230 °C / 10 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V / min.
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 3.05 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0