597-3-015F-NB0NS-BS0
Binder MPE Socket connector 597-3 15 Pole Socket Panel Screw angled UL 94 V-0 Solder
BL15WSIBL15WSI
Manufacturer Part No.
597-3-015F-NB0NS-BS0
Schukat Part No.
BL15WSI
Manufacturer
1.750 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1050 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Socket
Type
Socket connector
Connector Contact
Solder
Series
597-3
Colour
black
Housing
2-row
Design
Panel
Insulating body
Thermoplast (TP)
Number of poles
15
Contact Type
D-Sub
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
angled
Locking Type
Screw
Operating Temperature Max.
85 °C
Rated current
5 A
Rated voltage DC
125 V DC
Operating Temperature Min.
-55 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 597
Type
  • Socket connector
Series
Product group
  • F4615
Housing
  • 2-row
  • Socket
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 15
Strain Relief
  • no
  • D-Sub
Alignment
  • angled
Design
  • Panel
Protective conductor
Colour
  • black
Locking Type
  • Screw
Application note
  • Delivery includes loose adapter threaded bolt with UNC4-40 thread
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 39.14 mm
Dimension: Height
  • 12.55 mm
Dimension: Depth
  • 18.4 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Rated current
  • 5 A
Rated voltage DC
  • 125 V DC
Solderability
  • 230 °C / 10 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V / min.
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 3.05 mm
Insulating body
  • Thermoplast (TP)
Contact Surface Input
  • selektiv vergoldet
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0