431-1-010-X-KSO
Binder MPE Plug housing 431-1 431 Latching lug 1-row 10 Pole Pitch2,54mm natural UL 94 V-0 verzinnt
NSG254M-10NSG254M-10
Manufacturer Part No.
431-1-010-X-KSO
Schukat Part No.
NSG254M-10
Manufacturer
5.600 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Socket
Type
Plug housing
Series
431-1
Colour
natural
Housing material
Thermoplast (TP)
Housing
1-row
Design
Housing
Number of poles
10
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking Type
Latching lug
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated current
3 A
Rated voltage DC
250 V DC
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 431
Type
  • Plug housing
Series
Product group
  • F1430
  • 1-row
Contact Type
  • Socket
Number of poles
  • 10
Design
Protective conductor
Colour
  • natural
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 26 mm
Width (incl. pins)
  • 6.2 mm
Height (incl. pins)
  • 12.85 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage DC
  • 250 V DC
Dielectric strength
  • 1,000 V RMS
Mechanical Features
Housing material
  • Thermoplast (TP)
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0