428-1-010-0-T-KS0
Binder MPE Pin header 428-1 428 Latching lug 1-row vertical 10 Pole Pitch2,54mm natural UL 94 V-0 verzinnt Solder
NSL254M-10GNSL254M-10G
Manufacturer Part No.
428-1-010-0-T-KS0
Schukat Part No.
NSL254M-10G
Manufacturer
1.600 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 35/2026
5.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Pin header
Connector Contact
Solder
Series
428-1
Colour
natural
Housing material
Thermoplast (TP)
Housing
1-row
Design
Header
Number of poles
10
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
vertical
Locking Type
Latching lug
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated current
3 A
Rated voltage DC
250 V DC
Operating Temperature Min.
-25 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 428
Type
  • Pin header
Series
Product group
  • F1430
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 10
Pin diameter
  • 0.64 mm
Alignment
  • vertical
Design
  • Header
Protective conductor
Colour
  • natural
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 25.4 mm
Width (incl. pins)
  • 5.8 mm
Height (incl. pins)
  • 14.8 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage DC
  • 250 V DC
Solderability
  • 240 °C / 5 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V RMS
Mechanical Features
Housing material
  • Thermoplast (TP)
Contact Surface Input
  • verzinnt
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0