383-1-020-SBN-ZS
Binder MPE Male connector 383-1 Header 2-row straight 20 Pole Solder
383-1-020-SBN-ZS383-1-020-SBN-ZS
Manufacturer Part No.
383-1-020-SBN-ZS
Schukat Part No.
383-1-020-SBN-ZS
Manufacturer
124 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 28/2026
100 Pcs.
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Male connector
Connector Contact
Solder
Series
383-1
Housing
2-row
Design
Header
Insulating body
Thermoplast (TP)
Number of poles
20
Standards
DIN 41622
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
85 °C
Rated current
10 A
Rated voltage DC
250 V DC
Operating Temperature Min.
-20 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 383
Type
  • Male connector
Series
Product group
  • F5191
Housing
  • 2-row
Contact Type
  • Pin
Connection
  • Screw Connection M3
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 20
Strain Relief
  • no
Alignment
  • straight
Design
  • Header
Protective conductor
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 83 mm
Dimension: Height
  • 27 mm
Dimension: Depth
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Rated current
  • 10 A
Rated voltage DC
  • 250 V DC
Solderability
  • 230 °C / 5 s °C / s
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 3.2 mm
Insertion force per contact, min.
  • 85 N
Insulating body
  • Thermoplast (TP)
Contact Surface Input
  • versilbert
Safety/Certifications
Standards
  • DIN 41622
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0