378-1-020-XXN-XS
Binder MPE Housing 378-1 Accessories Latching lug 20 Pole
378-1-020-XXN-XS378-1-020-XXN-XS
Manufacturer Part No.
378-1-020-XXN-XS
Schukat Part No.
378-1-020-XXN-XS
Manufacturer
66 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Housing
Series
378-1
Housing material
Thermoplast (TP)
Design
Accessories
Number of poles
20
Standards
DIN 41618
DIN 41622
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
yes
Locking Type
Latching lug
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 378
Type
  • Housing
Series
Product group
  • F5198
Number of poles
  • 20
Strain Relief
  • yes
Design
  • Accessories
Protective conductor
Locking
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 74 mm
Dimension: Height
  • 48.5 mm
Dimension: Depth
  • 20 mm
Mechanical Features
Housing material
  • Thermoplast (TP)
Safety/Certifications
Standards
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0