093-1-016-0-F-BS0
Binder MPE Tray pin strip 093-1 Pin Box Header 2-row straight 16 Pole Pitch2,54mm black vergoldet
LPH16SLPH16SLPH16S
Manufacturer Part No.
093-1-016-0-F-BS0
Schukat Part No.
LPH16S
Manufacturer
9.810 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 32/2026
6.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Number of poles
16
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated current
3 A
Rated voltage DC
150 V DC
Operating Temperature Min.
-40 °C
Number of poles
  • 16
Pin diameter
  • 0.64 mm
Dimension: Width
  • 27.98 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Dimension: Depth
  • 9 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage DC
  • 150 V DC
Solderability
  • 260 °C / 10 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V RMS
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0