093-1-010-0-F-BS0
Binder MPE Tray pin strip 093-1 Pin Box Header 2-row straight 10 Pole Pitch2,54mm black vergoldet
LPH10SLPH10SLPH10S
TOP
Manufacturer Part No.
093-1-010-0-F-BS0
Schukat Part No.
LPH10S
Manufacturer
15.620 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 27/2026
15.500 Pcs.
Planned delivery time
Ø 18 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 280 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Tray pin strip
Connector Contact
Solder
Series
093-1
Colour
black
Housing material
High Temperature Thermoplast (TP)
Housing
2-row
Design
Box Header
Number of poles
10
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated current
3 A
Rated voltage DC
150 V DC
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • Binder MPE
Product Family
  • 093
Type
  • Tray pin strip
Series
Product group
  • F2352
Housing
  • 2-row
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 10
Pin diameter
  • 0.64 mm
Alignment
  • straight
Design
  • Box Header
Protective conductor
Colour
  • black
Coding
  • yes
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 20.36 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Dimension: Depth
  • 9 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage DC
  • 150 V DC
Solderability
  • 260 °C / 10 s °C / s
Dielectric strength
  • 500 V RMS
Mechanical Features
Housing material
Contact Surface Input
  • vergoldet
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0