A-CM64ACR
Assmann WSW Male connector A-CM_ACR Box Header 3-row 90° 64 Pole Pitch2,54mm Solder
CM64RWCM64RW
TOP
Manufacturer Part No.
A-CM64ACR
Schukat Part No.
CM64RW
Manufacturer
1.110 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Number of poles
64
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
125 V AC
Rated current
2 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Number of poles
  • 64
Dimension: Width
  • 94 mm
Dimension: Height
  • 15.6 mm
Dimension: Depth
  • 10.2 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 2 A
Rated voltage AC
  • 125 V AC
Insulation resistance
  • 10^12 MOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Drilling Dimensions
  • 2.5 mm
Insertion force per contact, max.
  • 60 N
  • 1.2 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0