A-CM32ACR
Assmann WSW Male connector A-CM_ACR Box Header 3-row 90° 32 Pole Pitch5,08mm Solder
CM32RWCM32RW
Manufacturer Part No.
A-CM32ACR
Schukat Part No.
CM32RW
Manufacturer
190 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 30 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Male connector
Connector Contact
Solder
Series
A-CM_ACR
Colour
gray
Housing
3-row
Design
Box Header
Insulating body
Polybutylenterephthalat (PBT) GF
Number of poles
32
Standards
DIN 41612
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
90°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
125 V AC
Rated current
2 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • Assmann WSW
Type
  • Male connector
Series
  • A-CM_ACR
Product group
  • F5151
Housing
  • 3-row
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 32
Strain Relief
  • no
Alignment
  • 90°
Design
  • Box Header
Protective conductor
Colour
  • gray
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 94 mm
Dimension: Height
  • 15.6 mm
Dimension: Depth
  • 10.2 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 2 A
Rated voltage AC
  • 125 V AC
Insulation resistance
  • 10^12 MOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Mechanical Features
Durability
  • 50
Drilling Dimensions
  • 2.5 mm
Insertion force per contact, max.
  • 30 N
Insertion force per contact, min.
  • 125 N
Clearance and creepage distances (contact/ground), max.
  • 1.2 mm
Insulating body
Contact Surface Input
  • Nickel, vergoldet
Safety/Certifications
Approvals
  • cURus
Standards
  • DIN 41612
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0