A-BF64ABT
Assmann WSW Female connector A-BF64AB_ Box Header 2-row straight 64 Pole Pitch2,54mm Solder
BF64TGBF64TG
TOP
Manufacturer Part No.
A-BF64ABT
Schukat Part No.
BF64TG
Manufacturer
720 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 2 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 30 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Socket
Type
Female connector
Connector Contact
Solder
Series
A-BF64AB_
Colour
gray
Housing
2-row
Design
Box Header
Insulating body
Polybutylenterephthalat (PBT) GF
Number of poles
64
Standards
DIN 41612
Pitch
2.54 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
125 V AC
Rated current
2 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • Assmann WSW
Type
  • Female connector
Series
  • A-BF64AB_
Product group
  • F5133
Housing
  • 2-row
Contact Type
  • Socket
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 64
Strain Relief
  • no
Alignment
  • straight
Design
  • Box Header
Protective conductor
Colour
  • gray
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 95 mm
Dimension: Height
  • 15.6 mm
Dimension: Depth
  • 8.1 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 2 A
Rated voltage AC
  • 125 V AC
Insulation resistance
  • 10^12 MOhm
Contact resistance
  • 20 mOhm
Mechanical Features
Durability
  • 50
Drilling Dimensions
  • 2.8 mm
Insertion force per contact, max.
  • 60 N
Insertion force per contact, min.
  • 125 N
Clearance and creepage distances (contact/ground), max.
  • 1.2 mm
Insulating body
Contact Surface Input
  • Nickel, vergoldet
Safety/Certifications
Approvals
  • cURus
Standards
  • DIN 41612
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0