ACS712ELCTR-20A-T
Allegro Current Sensor 4,5V 5,5V -20A 20A SO-8
ACS712ELCTR-20A-T
TOP
Manufacturer Part No.
ACS712ELCTR-20A-T
Schukat Part No.
ACS712ELCTR-20A-T
Manufacturer
7.250 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Current Sensor
Supply Voltage Min.
4.5 V
Supply Voltage Max.
5.5 V
Measuring Range Min.
-20 A
Measuring Range Max.
20 A
Manufacturer Package
SO-8
Manufacturer
  • Allegro
Type
  • Current Sensor
Series
  • ACS712ELCTR
Product group
  • A2245
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 8
Manufacturer Package
  • SO-8
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 170 °C
Electrical Properties
Supply Voltage Min.
  • 4.5 V
Supply Voltage Max.
  • 5.5 V
Measuring Range Min.
Measuring Range Max.
  • 20 A