OSC/SMD-40M-100-SO5032
Abundance SMD quartz oscillator SO5032 CMOS 40MHz 5mm x 3,2mm x 1,3mm
SO5032-40-5
Manufacturer Part No.
OSC/SMD-40M-100-SO5032
Schukat Part No.
SO5032-40-5
Frequency
40 MHz
Alternative Part Number
  • OSC/SMD-40M-100--20/70-5V-SO5032
Product group
  • D9556
Dimension: Length
  • 5 mm
Dimension: Width
  • 3.2 mm
Dimension: Height
  • 1.3 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Frequency
  • 40 MHz
Frequency Value
  • 40
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 80 mA
Load capacity, typ.
  • 10 pF
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %