OSC/SMD-25M-100-SO3225
Abundance SMD quartz oscillator SO3225 CMOS 25MHz 3,2mm x 2,5mm x 1,2mm
SO3225-25-5
Manufacturer Part No.
OSC/SMD-25M-100-SO3225
Schukat Part No.
SO3225-25-5
Frequency
25 MHz
Alternative Part Number
  • OSC/SMD-25M-100--20/70-5V-SO3225
Product group
  • D9557
Dimension: Length
  • 3.2 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Frequency
  • 25 MHz
Frequency Value
  • 25
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 30 mA
Load capacity, typ.
  • 10 pF
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %