OSC/SMD-10M-100-SO3225
Abundance SMD quartz oscillator SO3225 CMOS 10MHz 3,2mm x 2,5mm x 1,2mm
SO3225-10-5
Manufacturer Part No.
OSC/SMD-10M-100-SO3225
Schukat Part No.
SO3225-10-5
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD quartz oscillator
Series
Frequency
10 MHz
Manufacturer
  • Abundance
Series
Alternative Part Number
  • OSC/SMD-10M-100--20/70-5V-SO3225
Product group
  • D9557
Type
  • SMD quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS
Dimension: Length
  • 3.2 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Frequency
  • 10 MHz
Frequency Value
  • 10
Frequency Unit
  • MHz
Frequency stability, min.
  • -10 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 30 mA
Load capacity, typ.
  • 10 pF
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %