COH2,4576M100-20/70-
Abundance Quartz oscillator COH CMOS/TTL 2,4576MHz ±100ppm 13,2mm x 13,2mm x 5mm
COH2.4576MCOH2.4576M
Manufacturer Part No.
COH2,4576M100-20/70-
Schukat Part No.
COH2.4576M
Manufacturer
380 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Quartz oscillator
Series
COH
Frequency
2,4576 MHz
Frequency tolerance
±100 ppm
Manufacturer
  • Abundance
Series
  • COH
Alternative Part Number
  • COH-2,4576M-100-20/70-5V
Product group
  • D9534
Type
  • Quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS/TTL
Dimension: Length
  • 13.2 mm
Dimension: Width
  • 13.2 mm
Dimension: Height
  • 5 mm
Features
  • - Consisting of piezoelectric resonator and oscillator circuit
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 2,4576 MHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±100 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 15 mA
Load capacity, typ.
  • 10 pF
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %