COH-24M-100-20/70-5V
Abundance Quartz oscillator COH CMOS/TTL 24MHz ±100ppm 13,2mm x 13,2mm x 5mm
COH24MCOH24M
Manufacturer Part No.
COH-24M-100-20/70-5V
Schukat Part No.
COH24M
Manufacturer
15 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
300 Pcs.
Planned delivery time
Ø 29 Weeks
Frequency
24 MHz
Frequency tolerance
±100 ppm
Dimension: Length
  • 13.2 mm
Dimension: Width
  • 13.2 mm
Dimension: Height
  • 5 mm
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 24 MHz
Frequency Value
  • 24
Frequency tolerance
  • ±100 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 30 mA
Load capacity, typ.
  • 6 pF
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %