COF-40M-100-5V
Abundance Quartz oscillator COF CMOS/TTL 40MHz ±100ppm 20,7mm x 13,2mm x 5,08mm
QOM040QOM040
Manufacturer Part No.
COF-40M-100-5V
Schukat Part No.
QOM040
Manufacturer
530 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Frequency
40 MHz
Frequency tolerance
±100 ppm
Alternative Part Number
  • COF-40M-100-0/60-5V
Dimension: Length
  • 20.7 mm
Dimension: Width
  • 13.2 mm
Dimension: Height
  • 5.08 mm
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 40 MHz
Frequency Value
  • 40
Frequency tolerance
  • ±100 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 30 mA
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %