COF-16M-100-5V
Abundance Quartz oscillator COF CMOS/TTL 16MHz ±100ppm 20,7mm x 13,2mm x 5,08mm
QOM016QOM016
Manufacturer Part No.
COF-16M-100-5V
Schukat Part No.
QOM016
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 29 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5000 or multiple of 5000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Quartz oscillator
Series
COF
Frequency
16 MHz
Frequency tolerance
±100 ppm
Manufacturer
  • Abundance
Series
  • COF
Alternative Part Number
  • COF-16M-100-0/60-5V
Product group
  • D9533
Type
  • Quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS/TTL
Dimension: Length
  • 20.7 mm
Dimension: Width
  • 13.2 mm
Dimension: Height
  • 5.08 mm
Features
  • - Consisting of piezoelectric resonator and oscillator circuit
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 16 MHz
Frequency Value
  • 16
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±100 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 20 mA
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %